Τρομερός Αντετοκούνμπο οδήγησε τους Μπακς στη δεύτερη νίκη επί των Σέλτικς (video)

Οι Μπακς νίκησαν εντός έδρας τους Σέλτικς με 103-101 και έκαναν το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών της Ανατολικής Περιφέρειας.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με το σκορ να είναι κυρίως ισόπαλο. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου δωδεκαλέπτου, οι Μπακς είχαν τον πρώτο λόγο και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-19). Πολλές οι εναλλαγές στο σκορ στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα από το Μιλγουόκι να παίρνει προβάδισμα με τρεις πόντους στο 22′ λεπτό (46-43), αλλά τους Σέλτικς με επτά σερί πόντους, να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-46).

Τα “Ελάφια”…αγρίεψαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 34-17, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (80-67). Οι Σέλτικς έβγαλαν αντίδραση στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 34-23, με τους γηπεδούχους όμως να διαχειρίζονται την κατάσταση. Πιο αναλυτικά, ο Greek Freak και ο Χόλιντει με καλάθια τους έκαναν το 103-100 στο 11.2”. Στην επόμενη φάση ο Σμαρτ κέρδισε φάουλ, έβαλε την μια βολή και έχασε επίτηδες την δεύτερη και στον χρόνο που έμενε, οι παίκτες των δύο ομάδων έδωσαν μάχη κάτω από το καλάθι, με τον Χόρφορντ να σκοράρει με ένα φόλοου καλάθι, αλλά να είναι καθαρά εκπρόθεσμο. Με αποτέλεσμα οι Μπακς να επικρατήσουν εντός έδρας με 103-101 και να κάνουν το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών της Ανατολικής Περιφέρειας του NBA.

Από τους Μπακς διακρίθηκαν οι Γιάννης Αντετοκούνμπο (12ρ. και οχτώ ασίστ) και Χόλιντει (7ρ. και τρεις ασίστ) με 42 και 25 πόντους αντίστοιχα. Από τους Σέλτικς ξεχώρισαν οι Μπράουν (12ρ. και τέσσερις ασίστ) και Χόρφορντ (15ρ. και πέντε ασίστ) με 27 και 22 πόντους.

Περίοδοι: 22-19, 46-50, 80-67, 103-101