Στα ημιτελικά της Basketleague ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας προκρίθηκε με 2-0 νίκες επί της ΑΕΚ στα ημιτελικά των πλέι οφ της Basketleague και θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού, μόλις οι ερυθρόλευλοι ξεμπερδέψουν με το Περιστέρι.

Μετά από το break που έκανε η ομάδα της Πάτρας στην έδρα της ΑΕΚ, κέρδισε και εντός, στην παράταση, με 77-75 και έτσι προκρίθηκε στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση για… 35 λεπτά, αλλά η εφτάψυχη «Ένωση» με ένα 9-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση.
Εκεί τα μεγάλα καλάθια από Ρέι, Γκραντ και Αγραβάνη έγειραν την πλάστιγγα στην πλευρά των γηπεδούχων, ενώ ο Μπράιαν Ανγκόλα αστόχησε σε τρίποντο για τη νίκη από τα δέκα μέτρα στην εκπνοή.