Πρωταθλήτριες οι γυναίκες του Ολυμπιακού στο μπάσκετ

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2021-2022 / PLAY OFF / 4ος ΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΟ – ΟΣΦΠ (ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Τα κορίτσια του Μάρτιν Ζίμπαρτς… άλωσαν την Λεωφόρο, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 87-79 και με 4-2 νίκες, επέστρεψαν στον θρόνο του πρωταθλητή, μετά από… διάλειμμα μίας σεζόν, ολοκληρώνοντας με double την σεζόν.

Ο Ολυμπιακός κτύπησε από το ξεκίνημα του αγώνα μέσα στην «πράσινη» ρακέτα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί γρήγορα με 8-4. Η Λύμουρα, με ένα γκολ – φάουλ και ένα τρίποντο έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 12-10, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από την Φιτζέραλντ, έφερε το τριφύλλι στο 17-12. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε… μεταμορφωμένος μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Ζίμπαρτς και με ένα 7-0 πέρασε εκ νέου μπροστά με 19-17. Συνεχόμενα τρίποντα της Λύμουρα έφεραν το 26-25 για τον Παναθηναϊκό, όμως η Νικολοπούλου με λέι απ έγραψε το 26-27, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Ένα 5-0 από τις Νικολοπούλου και Βίτολα έφεραν στο +4 τον Ολυμπιακό (28-32), για να ακολουθήσουν εκατέρωθεν μπαράζ τριπόντων για το 38-38. Νέο 6-0 των «ερυθρόλευκων» έφερε το +6 (38-44), που ανάγκασε την Καπογιάννη να καλέσει σε τάιμ άουτ. Η Λύμουρα συνέχισε να… εκτελεί από την περιφέρεια, μειώνοντας σε 42-46, με την ίδια, με ένα εξαιρετικό τελείωμα, να διαμορφώνει το 44-46 του πρώτου ημιχρόνου, με την Λύμουρα να έχει 17 πόντους, με την Νικολοπούλου, από πλευράς Ολυμπιακού, να ακολουθεί με 14.

Σε ρεσιτάλ της Βίτολα εξελίχθηκαν τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, καθώς η σέντερ του Ολυμπιακού σημείωσε οκτώ συνεχόμενους πόντους, δίνοντας στην ομάδα της για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (44-54). Μάλιστα, το τρίποντο της Σταμάτη έφερε το +11 (46-57). Η Κωττούλα απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 52-60, ενώ το γκολ – φάουλ της Φιτζέραλντ μείωσε ακόμα περισσότερο την διαφορά (56-62). Η Φιτζέραλντ με ακόμα ένα καλάθι μείωσε σε 58-62, με τον Ολυμπιακό, πάντως, να κρατά το υπέρ του προβάδισμα, στο φινάλε του δεκαλέπτου (63-67).

Το καλάθι της Πλουφ για το 63-69, έδωσε ένα πολύτιμο προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ενώ η ίδια έφερε και πάλι διψήφιο προβάδισμα για τις «ερυθρόλευκες» (65-75), 7’ πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Η Σταμολάμπρου με 4/4 βολές κράτησε την διαφορά του Ολυμπιακού σε διψήφια επίπεδα (69-80 στο 36’), η Βίτολα έφερε την διαφορά για πρώτη φορά στο +12 (72-84), με τον Παναθηναϊκό να μην έχει, ούτε τα ψυχικά, αλλά ούτε και τα χρονικά αποθέματα για να επιστρέψει στο ματς. Έτσι, το τελικό 79-87 έφερε την τέταρτη νίκη στον Ολυμπιακό, που με σκορ 4-2, στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας, για την σεζόν 2021-22.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 44-46, 63-67, 79-87