Πρωταθλήτρια Ισπανίας η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 81-74 και κάνοντας το 3-1 στην σειρά, κατέκτησε το πρωτάθλημα Ισπανίας της σεζόν 2021-2022.

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στην πρώτη περίοδο, με την Ρεάλ να έχει το πάνω χέρι και να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-10). Αν και οι μπλάνκος πήραν προβάδισμα με +14 στο 14′ λεπτό (24-10), η Μπαρτσελόνα μείωσαν την διαφορά, με τους γηπεδούχους να κρατάνε την πρωτοπορία και να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (34-33).

Οι Μαδριλένοι είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Καταλανούς να πιέζουν και να κάνουν ντέρμπι τον αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ένα πόντου στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-56). Η Ρεάλ ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-18, νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 81-74 και κάνοντας το 3-1 στην σειρά, κατέκτησε το πρωτάθλημα Ισπανίας της σεζόν 2021-2022.

Από την Ρεάλ διακρίθηκαν οι Ταβάρες (13ρ. και μία ασίστ) και Κοζέρ (3ρ. και μία ασίστ) με 25 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρσελόνα ξεχώρισαν οι Μίροτιτς και Έξουμ με 14 και 13 πόντους, με τον Καλάθη να έχει δώδεκα πόντους, εννέα ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 23:26 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 13-10, 34-33, 57-56, 81-74