Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 77-93: 3/3 με ηγέτη Σλούκα [pics]

©FIBA.COM

Η Ελλάδα νίκησε τη Μεγάλη Βρετανία με 93-77, για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurobasket, κι έκανε το 3/3 στη διοργάνωση, με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα.

Η Εθνική ξεκίνησε «μουδιασμένα» το παιχνίδι, σε ένα ματς στο οποίο δεν αγωνίστηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στη Μεγάλη Βρετανία να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 15-8.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ωστόσο, έκανε ένα 6-0, μειώνοντας στον πόντο. Το θετικό σερί συνεχίστηκε, χάρη στους Σλούκα και Καλάθη, με την Ελλάδα να φτάνει στο +4. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την Εθνική στο +7 (17-24), με τον Έλληνα κόουτς να κάνει εκτεταμένο ροτέισον.

Ο Σλούκας έφτασε στις αρχές της δεύτερης περιόδου στους 10 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 5’42” συμμετοχής. To παιχνίδι ήταν ντέρμπι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και καμία να μην μπορεί να κτίσει διαφορά ασφαλείας. Στο τέλος του πρώτου μισού, η Εθνική Ελλάδας βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 46-43, με τον Σλούκα να «μετρά» 13 πόντους.

Οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Μεγάλη Βρετανία είχε ενέργεια, με την ομάδα του Ιτούδη να «μετρά» 8 λάθη και 47% στα δίποντα. 4 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ωστόσο, η Εθνική «πάτησε γκάζι» και βρέθηκε στο +9, με τον Σλούκα να σημειώνει, μέχρι εκέινο το σημείο, 19 πόντους. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, η Ελλάδα ήταν μπροστά με 71-60.

3/3 με ηγέτη Σλούκα

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η Εθνική μας δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα. Είχε τον έλεγχο του αγώνα και πήρε την τρίτη της νίκη σε τρεις αγώνες με 93-77 και απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα.

Ο γκαρντ του Ολυμπιακού ήταν εντυπωσιακός και ολοκλήρωσε τον αγώνα με με 21 πόντους, 5 ασίστ και 25 στην αξιολόγηση.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 43-46, 60-71, 77-93

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Ρέινκινγκ): Μπίγκμπι-Γουίλιαμς 2, Κλαρκ, Χέσον 13, Λοτιέ-Ογκουνλέγε, Μόκφορντ 3, Νέλσον 17, Ολασένι 8, Σόκο 12, Βαν Όστρουμ, Γουίτλ 9, Γούιλαν 2

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 5, Θανάσης Αντετοκούνμπο 5, Καλάθης 9, Ντόρσεϊ 5, Λαρεντζάκης 7, Λούντζης 10, Παπαγιάννης 17, Παπανικολάου 10, Παπαπέτρου 4, Σλούκας 21

Τα ομαδικά στατιστικά της Μεγάλης Βρετανίας: 19/40 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 18/23 βολές, 43 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 16 επιθετικά), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 23/37 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 11/13 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 27 ασίστ, 11 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 12 λάθη