Κόσοβο – Ελλάδα 0-1: Μπακασέτας λαμπρός την οδηγεί

©EUROKINISSI

Η Εθνική ομάδα «έφυγε με το διπλό» από την Πρίστινα και έκανε το «δύο στα δύο» στον τέταρτο όμιλο της τρίτης κατηγορίας του Nations League.

Το γκολ που χάρισε τη νίκη στην Ελλάδα απέναντι στο Κόσοβο πέτυχε στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τάσος Μπακασέτας.

Η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα τον έλεγχο του ρυθμού και θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, αλλά δοκάρι και Μούριτς σταμάτησαν Μασούρα και Μπάλντοκ, αντίστοιχα.

Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο 72′ , μετά την αποβολή του Αλίτι. Ένα λεπτό αργότερα, μάλιστα, η άμυνα του Κοσόβου αποσόβησε την τελευταία στιγμή το 2-0. Το Κόσοβο ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 παίκτες, μετά την αποβολή του Μούριτς στις καθυστερήσεις.

Παρά της ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Εθνική «πανηγύρισε» ένα μεγάλο «διπλό», χάρη στο τέρμα του Μπακασέτα.

Με αυτόν τον τρόπο, η Εθνική βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου της στο Nations League με έξι βαθμούς σε δύο αναμετρήσεις. Ακολουθεί το Κόσοβο με τρεις, ενώ από έναν έχουν η Βόρεια Ιρλανδία και η Κύπρος.