Ισπανία – Γαλλία 88-76: Δυνάστες της Ευρώπης [vid]

©FIBA.COM

Η Ισπανία νίκησε με τη Γαλλία στον τελικό και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο EuroBasket 2022.

Η Ισπανία έκανε… πλάκα στο μεγαλύτερο μέρος του τελικού κόντρα στη Γαλλία και κατέκτησε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο, αποδυκνείοντας πως έχει δημιουργήσει δυναστεία.

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έκανε ένα απίθανο ματς, με 27 πόντους και 7/9 τρίποντα. Εντυπωσιακός και ο αδερφός του, Βίλι με 14 πόντους.

Η Ισπανία στο πρώτο ημίχρονο έβγαζε απίστευτη ενέργεια στην άμυνα (6 κλ.) και τα μακρινά σουτ ήταν εγγύηση (8/11 τρίποντα) με το σκορ 41-22. Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ είχε στα μέσα του παιχνιδιού 6/7 τρίποντα, με την Ισπανία να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +10.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία έκανε την αντεπίθεσή της, με το σερί να σταματά στο 16-0. Και όσο έυκολα έχασε τη διαφορά η Ισπανία, με τον ίδιο τρόπο την πήρε πίσω, 58-46, με διαδοχικά κλεψίματα.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, αφού οι Ισπανοί με μεγάλα σουτ απέκτησαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 47-37, 66-57, 88-76

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπριθουέλα 3, Μπράουν 14, Ντίαθ 8, Ρούντι Φερνάντεθ 7, Χάιμε Φερνάντεθ 13, Γκαρούμπα 2, Γουίλι Ερνανγκόμεθ 14, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 27 , Λόπεθ – Αροστέγκι (0/6 σουτ), Πάρα, Πραντίγια, Σάιθ

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Αλμπισί 1, Φαλ, Φουρνιέ 23, Γκομπέρ 6, Ερτέλ 16, Λουαού – Καμπαρό, Οκομπό 9, Πουαριέ 4, Ταρπέι 4, Γιαμπουσέλε 13

Τα ομαδικά στατιστικά της Ισπανίας: 15/31 δίποντα, 15/31 τρίποντα, 13/16 βολές, 27 ριμπάουντ (16 αμυντικά + 11 επιθετικά), 24 ασίστ, 9 λάθη, 12 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Γαλλίας: 19/25 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 11/14 βολές, 28 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 5 επιθετοκά), 20 ασίστ, 19 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ

Κάπως έτσι η Ισπανία έφτασε στο 4ο χρυσό της ιστορίας της (και 14ο μετάλλιό της). Ταυτόχρονα, πήρε μετάλλιο για 7ο σερί Eurobasket.