Η Τενερίφη κατέκτησε το BCL

Η Τενερίφη νίκησε την Μανρέσα με 98-87 στον τελικό του BCL στο Μπιλμπάο και κατέκτησε τον δεύτερο τίτλο της στον θεσμό.

H Τενερίφη είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή του αγώνα, με την Μανρέσα να πιέζει, αλλά η ομάδα του κόουτς Τσους Βιντορέτα διατήρησε το προβάδισμα της και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-25). Αν και οι “νησιώτες” πήραν προβάδισμα με επτά πόντους (32-25, 12′ λεπτό), η Μανρέσα προσπέρασε στο σκορ, με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλές εναλλαγές στο παιχνίδι και τους “κόκκινους” να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (50-49).

Η ομάδα από τα Κανάρια νησιά ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 33-17, προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-67). Αν και η Μανρέσα πίεσε στην τέταρτη περίοδο, η Τενερίφη διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 98-87.

Από την Τενερίφη διακρίθηκαν οι Σαλίν και Γουίλτζερ με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Μανρέσα ξεχώρισαν οι Μονέκε και Τόμασον με 24 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-27, 50-49, 67-82, 87-98