Γερμανία – Ελλάδα 107-96: Την «πρόδωσε» η άμυνα [pics&vids]

©FIBA.COM

Η Εθνική Ελλάδας δεν κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο της Γερμανίας και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του EuroBasket 2022, αφού ηττήθηκε με 107-96 .

Παρά το γεγονός πως η Εθνική ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο +4, «μπλόκαρε», επέτρεψε στους γηπεδούχους να «χτίσουν» διαφορά και δεν μπόρεσε να μπει στη «ζώνη» των μεταλλίων.

Η εξέλιξη του πρώτου ημιχρόνου

Η Γερμανία ήταν αυτή που σκόραρε πρώτη, με τρίποντο του Ομπστ, για να απαντήσει ο Ντόρσεϊ για το 3-3. Η ελληνική άμυνα ήταν πολύ κακή στο ξεκίνημα, καθώς δέχθηκε 14 πόντους σε πέντε επιθέσεις (14-5).

Το ξεκίνημα των Γερμανών ήταν εντυπωσιακό (19-9), αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ιτούδη να πάρει τάιμ άουτ νωρίς. Τα προβλήματα στην άμυνα ήταν κάτι παραπάνω από εμφανή. Οι Γερμανοί είχαν 8/10 τρίποντα στα πρώτα 6 λεπτά, αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν πολύ στο σκορ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Εθνική στο -4 (31-27), παρά το εφιαλτικό ξεκίνημα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε σε εκείνο το σημείο 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 λάθος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με κάρφωμα του Γιάννη, που μείωσε στους 2. Η Γερμανία, ωστόσο, έβρισκε λύσεις και παρέμενε μπροστά στο σκορ, εκμεταλλευόμενη τα ψηλά κορμιά της.

Καθοριστικός για την ομάδα του Ιτούδη στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, με ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση. Η Ελλάδα βελτίωσε το πρόσωπό της στην άμυνα, στη συνέχεια, και τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο ο Παπανικολάου έκανε το ανάποδο λέι απ, ισοφαρίζοντας σε 44-44. Το σκορ του ημιχρόνου θύμιζε… NBA, με τον Σλούκα να κάνει το 61-57 υπέρ της Εθνικής, με απίστευτο buzzer beater τρίποντο από το κέντρο.

Οι πόντοι των ομάδων στο ημίχρονο:

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Γκιφάι 1, Λο 3, Ομπστ 14, Σρέντερ 15, Τάις 3, Τίμαν 6, Φόγκτμαν 3, Βάγκνερ 10, Γουάιλερ – Μπαμπ 2, Φόλφαρτ – Μπότερμαν.

ΕΛΛΑΔΑ: Γιάννης 19, Θανάσης 2, Καλάθης 2, Ντόρσεϊ 13, Λαρεντζάκης 8, Παπαγιάννης 4, Παπανικολάου 7, Παπαπέτρου, Σλούκας 6

Τα στατιστικά στο ημίχρονο:

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: 7/17 δίποντα, 11/17 τρίποντα, 10/11 βολές, 14 ριμπάουντ (8+6), 9 ασίστ, 7 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

ΕΛΛΑΔΑ: 17/24 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 9/11 βολές, 18 ριμπάουντ (9+9), 15 ασίστ, 7 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Η εξέλιξη του δεύτερου ημιχρόνου

Η Γερμανία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με ένα 7-0, περνώντας ξανά μπροστά στο σκορ (64-61). Η Ελλάδα είχε επιθετικό πρόβλημα, γεγονός που επέτρεψε στους Γερμανούς να φτάσουν στο +7 (69-62).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν σαν να μην εμφανίστηκε ποτέ στην τρίτη περίοδο, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να προσπαθεί μόνος του. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Γερμανία στο +12 (83-71).

Η Ελλάδα χρειαζόταν ένα… θαύμα στην τελευταία περίοδο. Η Γερμανία έμοιαζε να μη χάνει ούτε σουτ, εξαιτίας της κακής άμυνας της Εθνικής.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα πέντε λεπτά πριν το τέλος, με τον Γιάννη να αποβάλλεται με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή που έψαχνε και ηττήθηκε με 107-96 , γεγονός που την αφήνει εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τη Γερμανία βάσει αριθμών ο Σρέντερ με 26 πόντους, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη και 1 κλέψιμο σε 31’00” συμμετοχής.

Από την άλλη, ο Γιάννης είχε 31 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη και 3 κλεψίματα σε 30’13” συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Γκιφάι 3, Χόλατζ, Λο 3, Ομπστ 19, Σρέντερ 26, Σένγκφελντερ, Τάις 13, Τίμαν 10, Φόγκτμαν 8, Βάγκνερ 19, Γουάιλερ-Μπαμπ 6, Βόλφαρθ-Μπότερμαν

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 7, Γιάαννης Αντετοκούνμπο 31, Θανάσης Αντετοκούνμπο 4, Κώστας Αντετοκούνμπο, Καλάθης 2, Ντόρσεϊ 13, Λαρεντζάκης 18, Λούντζης, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 7, Παπαπέτρου, Σλούκας 8

Τα ομαδικά στατιστικά της Γερμανίας: 19/42 δίποντα, 17/31 τρίποντα, 18/21 βολές, 51 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 19 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 25/41 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 19/27 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 12 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη