Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου: «Χρυσός» ο Τεντόγλου

© ΜΑΡΙΛΙΑ ΒΑΣΙΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ / EUROKINISSI

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου.

Ο Έλληνας άλτης για ακόμη μια φορά κατάφερε να γράψει ιστορία, αφού σημείωσε την καλύτερη επίδοση της χρονιάς και κατέκτησε την πρώτη θέση.

Το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου που διεξάγεται στο Μόναχο είχε «ελληνικό χρώμα», με τον Μίλτο Τεντόγλου να συμμετάσχει στον τελικό του άλματος εις μήκος και να κατακτά το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 8,52μ., σημειώνοντας και ρεκόρ αγώνων.

Δείτε το άλμα στα 8,52μ.:

Συγκεκριμένα, ο Τεντόγλου ακυρώθηκε στην πρώτη προσπάθεια, ενώ στη δεύτερη σημείωσε άλμα στα 8,23μ. Η τρίτη και η τέταρτη προσπάθεια του Έλληνα πρωταθλητή ήταν στα 8,35μ. και 8,52μ. αντίστοιχα, με τον ίδιο να μην πραγματοποιεί πέμπτο άλμα.

Το βάθρο συμπλήρωσαν ο Μοντλέρ από τη Σουηδία και ο Πομερί από τη Γαλλία.

Αναλυτικά η κατάταξη του τελικού:

Η κατάταξη του τελικού

1. Μίλτος Τεντόγλου 8.52
  2. Τομπίας Μοντλέρ (Σουηδία) 8,06
  3. Ζουλς Πομερί (Γαλλία) 8,06
  4. Εουσέμπιο Κάθερες (Ισπανία) 7.98
  5. Τζέικομπ Φίντσαμ-Ντιουκς (Μ. Βρετανία) 7.97μ.

Συγχαρητήρια από τον υφυπουργό Αθλητισμού και το δήμαρχο Γρεβενών

«Τι να πει κάποιος για τον (και πάλι!) Πρωταθλητή Ευρώπης και Ολυμπιονίκη μας στο μήκος, Μίλτο Τεντόγλου; Τα συγχαρητήρια και τα μπράβο είναι λίγα μπροστά στην παγκόσμια αθλητική προσωπικότητά του και την εθνική προσφορά του. Μίλτο, σε ευχαριστούμε», έγραψε σε ανάρτησή του ο υφυπουργός Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης.

Για τη μεγάλη επιτυχία του Μίλτου Τεντόγλου τοποθετήθηκε και ο δήμαρχος Γρεβενών Γιώργος Δασταμάνης, στέλνοντας συγχαρητήριο μήνυμα. Συγκεκριμένα αναφέρει: «Η πόλη των Γρεβενών εδώ και λίγα λεπτά γιορτάζει για την νέα, μεγάλη επιτυχία του Παγκόσμιου Πρωταθλητή και Χρυσού μας Ολυμπιονίκη Μίλτο Τεντόγλου, ο οποίος μας ανέβασε και πάλι στα ουράνια, μέσα από την αποψινή σπουδαία και νικηφόρα του εμφάνιση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου του Μονάχου.

Το ιστορικό μας Ρολόι και το κτίριο του Δημαρχείου έχουν ήδη φωταγωγηθεί στα μπλε, εκφράζοντας έτσι τα θερμά μας ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ αλλά και ένα ζεστό ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, που έρχονται ολόψυχα από τα βάθη της καρδιάς όλων των Γρεβενιωτών».

Υπενθυμίζεται πως νωρίτερα την Τρίτη (16/8) η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 35χλμ. βάδην με χρόνο 2:47:00.