Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης: «Χρυσός» ο Απόστολος Χρήστου στα 50μ. ύπτιο

©ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

Ο Απόστολος Χρήστου είναι ο τρίτος Ελληνας κολυμβητής που αναδεικνύεται πρωταθλητής Ευρώπης.

Σε έναν εντυπωσιακό τελικό στα 50μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης, ο αθλητής του Ολυμπιακού με χρόνο 24.36 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, σημειώνοντας, μάλιστα, πανελλήνιο ρεκόρ.

Ο Τσεκόν ήταν κατά 4 εκατοστά του δευτερολέπτου πιο αργός, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Γερμανός Όλε Μπράουνσβαϊγκ.

8. Τόμαζ Πολέβκα (Πολωνία) – 25.08

Τα συγχαρητήριά του στον Απόστολο Χρήστου έδωσε ο υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης.

«Θερμά συγχαρητήρια στον χρυσό κολυμβητή μας, στον πρωταθλητή Ευρώπης στα 50μ. ύπτιο, Απόστολο Χρήστου. Δικαιώθηκαν οι προσπάθειές του, η κορυφή της Ευρώπης είναι δική του. Μπράβο Απόστολε» έγραψε ο Λευτέρης Αυγενάκης στο Twitter.