Έπιασε 4άδα στην Basketleague η ΑΕΚ

Με νίκη συνδύασε η ΑΕΚ την επιστροφή του Μπράιαν Ανγκόλα σε επίσημα παιχνίδια, με την Ένωση, αν και έκανε τα εύκολα – δύσκολα στο φινάλε, να επικρατεί του Περιστερίου με 78-72, αποτέλεσμα που της εξασφάλισε την τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο (20-17), η Ένωση ανέβασε ταχύτητα στην δεύτερη περίοδο και με πρωταγωνιστές τους Κολόμ και Χάμερ, έτρεξε ένα επιμέρους 22-12, που της επέτρεψε να προηγηθεί με 42-24 και να κλείσει το πρώτο μισό της αναμέτρησης με διψήφιο προβάδισμα (42-29). Εντελώς διαφορετική η εικόνα στην τρίτη περίοδο, καθώς το Περιστέρι ήταν αυτό που απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα… ροκανίζοντας την διαφορά στο καλάθι, προτού ο Φλιώνης γράψει το 59-55 του δεκαλέπτου. Ένα 5-0 από Ράουτινς και Μαυροειδή, , για το 64-55 με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έδωσε βαθιά ανάσα στην ΑΕΚ, όμως το Περιστέρι δεν το έβαλε κάτω και με τρίποντο του Γκιελο στα 27’’, μείωσε σε 72-70. Χάμερ και Μωραΐτης έγραψαν το 74-72 στα 16’’, όμως τέσσερις συνεχόμενες βολές του Κολόμ… τελείωσαν το παιχνίδι, με την ΑΕΚ να φτάνει στην νίκη με 78-72 και στο 13-10, έναντι 9-14 της ομάδας των δυτικών προαστείων.