Ελλάδα – Τσεχία 94-88: «Πέταξε» για οκτάδα με σούπερ Γιάννη [pics&vids]

©Eurokinissi

Η Εθνική Ελλάδας νίκησε την Τσεχία με 94-88 και προκρίθηκε στα προημητελικά του EuroBasket.

Οι δύο ομάδες ήταν διαρκώς κοντά στο σκορ, με την Τσεχία να παλεύει για κάθε μπάλα. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ωστόσο, έδειξε την ποιότητά της στο τέλος και πήρε την πρόκριση για τους «8». Εξαιρετικός Γιάννης με double – double. Καθοριστικοί οι Παπαπέτρου, Καλάθης και Λαρεντζάκης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Τσέχοι επικεντρώθηκαν στην άμυνα πάνω στον Γιάννη στην αρχή του ματς, αλλά η Εθνική βρήκε τις λύσεις, χάρη σε Παπαγιάννη και Παπανικολάου, φτάνοντας στο 11-2 και υποχρεώνοντας τον προπονητή των τυπικά φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ – άουτ.

Τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του δεκαλέπτου, ο Παπαγιάννης έκανε το 16-6, στέλντοντας την Ελλάδα στο +10. Ένα σερί 12-0 της Τσεχίας, ωστόσο, άλλαξε τα δεδομένα. Στο τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 20-20.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε εμφανές πρόβλημα στην άμυνα, μη δείχνοντας την απαραίτητη σκληρότητα, γεγονός που επέτρεπε στους Τσέχους να βρίσκουν εύκολους πόντους.

Το ματς ήταν ντέρμπι, η Τσεχία δεν επέτρεπε στην Ελλάδα να πλησιάσει κοντά στο καλάθι και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 45-41, υπέρ της Τσεχίας. Ο Γιάννης είχε μέχρι εκείνο το σημείο 4 πόντους (με 1/5 σουτ και 2/2 βολές), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος σε 13’51” συμμετοχής. Από το άλλο «στρατόπεδο», ο Σατοράνσκι είχε ήδη 9 ασίστ, με τον Βέσελι να κάνει τρομερή δουλειά και τον Άουντα να «μετρά» 10 πόντους με 5/5 δίποντα.

Τα στατιστικά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου:
ΕΛΛΑΔΑ: 9/18 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 6/6 βολές, 15 ριμπάουντ (10+5), 8 ασίστ, 6 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

ΤΣΕΧΙΑ: 16/26 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 15 ριμπάουντ (11+4), 16 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα.

Το πρόβλημα της Εθνικής σε επίθεση και άμυνα ήταν έκδηλο και στην αρχή της τρίτης περιόδου, με τον Νικ Καλάθη να είναι εκείνος που έδινε τις λύσεις στην Ελλάδα. Όσο περνούσε ο χρόνος, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άρχισε να έχει καλύτερη επαφή με το αντίπαλο καλάθι, όντας, μάλιστα, εκείνος που έκανε το 50-49 για την Εθνική. Το τρίτο δεκάλεπτο «έκλεισε» με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο -4, (63-67).

Η Ελλάδα έφτασε στο 69-67 με συνεχόμενους πόντους του Ιωάννη Παπαέτρου, που έδωσε αυτοπεποίθηση στους συμπαίκτες του. Ακολούθησαν ένα τρίποντο του Σλούκα, καθώς κι ένα λέι άπ του Γιάννη, που έστειλαν την Ελλάδα στο +4 (74-70).

Η Εθνική απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος και πήρε τη νίκη με 94-88, καθώς και το εισιτήριο για τους «8» του EuroΒasket, όπου θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία (13/9, 21:30, ΕΡΤ1).

Μεγάλος πρωταγωνιστής όταν η μπάλα «έκαιγε» ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος ευστόχησε, μάλιστα, και σε δύο τρίποντα. Συνολικά είχε 27 πόντους (6/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα 9/12 βολές), 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 34 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-45, 63-67, 94-88

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης, Γιάννης Αντετοκούνμπο 27, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Καλάθης 14, Ντόρσεϊ 6, Λαρεντζάκης 8, Παπαγιάννης 8 , Παπανικολάου 8, Παπαπέτρου 13, Σλούκας 10

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 12, Μπάλβιν 12, Μπόχατσικ 11, Χρούμπαν 17, Κρεϊτσί 3, Κριζ, Κίζλινκ 6, Πέτερκα, Σατοράνσκι 3, Σενάλ 3, Βέσελι 21

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 17/28 δίποντα, 12/39 τρίποντα, 24/29 βολές, 40 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 17 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Τσεχίας: 26/45 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 6/9 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 7 επιθετικά), 32 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη