Πρώτη νίκη για Παναθηναϊκό στα πλέι οφ

Ο Παναθηναικός νίκησε εντός έδρας τον Άρη με σβηστές τις μηχανές, αφού επικράτησε με 109-79 και έκανε το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών των playoffs της Basket League.

Σαρωτικός ο Παναθηναϊκός στην αρχή του αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 21 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (34-13). Πολύ δυνατοί ήταν οι “πράσινοι” και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 28 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-24).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 31 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (80-49). Ο Παναθηναικός διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Άρη με 109-79.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Παπαπέτρου και Γουάιτ με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Κέλι και Τζούιστον με 19 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 34-13, 52-24, 80-49, 109-79