Πρωταθλητής στο βόλεϊ γυναικών ο Παναθηναϊκός

Επιστροφή στους τίτλους για τον Παναθηναϊκό ύστερα από 11 χρόνια και μάλιστα στην έδρα του Ολυμπιακού. Οι «πράσινες» νίκησαν με 3-1 στο κλειστό του Ρέντη τις «ερυθρόλευκες» στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα της σειράς των τελικών και με 3-2 νίκες κατάκτησαν τον 25ο, συνολικά, τίτλο τους στην Α1 Γυναικών.

Τα σετ: 25-23, 26-28, 21-25, 22-25.

Ο κόσμος του Ολυμπιακού έσπρωξε από το ξεκίνημα τις «ερυθρόλευκες», που με όπλο το μπλοκ τους, προηγήθηκαν γρήγορα με 4-1. Το λάθος της Χίπε για το 10-9, έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να μειώσει στον πόντο, όμως η Εμμανουηλίδου επανάφερε το +3 (14-11). Η Σάλας ανέβασε την διαφορά στο +4 (18-14), ο άσος της Άγκοστ έφερε το 22-17, ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα 0-3 για το 22-20, ενώ το μπλοκ της Γκρόθες έδωσε νέο νόημα στο σετ (22-21). Το εντυπωσιακό καρφί της Σάλας στην ευθεία έφερε το 24-22, με την Χίπε να τελειώνει το σετ με 25-23 και τον Ολυμπιακό να βρίσκεται δύο σετ μακριά από ακόμα ένα πρωτάθλημα.

Μάχη είχαμε στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 4-3 χάρη στις Χίπε και Εμμανουηλίδου. Το εντυπωσιακό καρφί της Σάλας, μετά από μία εξίσου εντυπωσιακή άμυνα και πάσα της Κονόμι, έφερε το 9-7, ενώ το πλασέ της Χίπε έφερε το +3 (10-7). Η Σάλας συνέχισε να… πυροβολεί (15-12), όμως ο Παναθηναϊκός, με ένα 7-1, πέρασε μπροστά με 16-19 σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ. Οι «ερυθρόλευκες», με την Εμμανουηλίδου στο σερβίς, απάντησαν με ένα 3-0 για το 19-19, η Εμμανουηλίδου έκοψε με μονό μπλοκ την Χατζηευστρατιάδου για το 22-21, η Άγκοστ έγραψε το 24-23, όμως το φινάλε βάφτηκε… πράσινο, καθώς η Χίπε δεν κατάφερε δύο φορές να τελειώσει το σετ, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 26-28 και το 1-1.

Μοιρασμένο το ξεκίνημα και του τρίτου σετ (4-4), η Χίπε συνέχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα με το αντίπαλο μπλοκ, , με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί με 8-6. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν να αγωνίζονται… μουδιασμένες, με το άστοχο πλασέ της Γεννητσαρίδη να φέρνει το 8-13, όμως ένα 3-0 με πρωταγωνίστρια την Σάλας, μείωσε στο 12-14. Η Γκρόθες και η Χαντάβα, έδωσαν και πάλι… αέρα πέντε πόντων στο τριφύλλι (12-17), ο Ολυμπιακός προσπάθησε να… ροκανίσει την διαφορά (18-21), η Σάλας κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 21-22, όμως δύο συνεχόμενα λάθη έφεραν το 21-24, με τον Παναθηναϊκό να κατακτά και το δεύτερο σετ με 25-21, μετά από άσο της Χαντάβα, παίρνοντας και το προβάδισμα με 2-1.

Η απώλεια και του τρίτου σετ έριξε στα… τάρταρα την ψυχολογία των παικτριών του Παρίζι, κάτι που φάνηκε στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει ένα γρήγορο προβάδισμα με 8-3. Σάλας και Γεννητσαρίδη έβγαλαν αντίδραση, μειώνοντας σε 8-11, ενώ ακόμα ένα μονό μπλοκ της τελευταίας, έφερε το σετ στον πόντο (10-11). Η Γκρόθες συνέχισε να… πληγώνει τις «ερυθρόλευκες» (15-19), η Χατζηευστρατιάδου με άσο ανέβασε την διαφορά στο +5 για τον Παναθηναϊκό (16-21), που με το υπέρ του 22-25 έφτασε στην νίκη με 3-1 και την κατάκτηση του πρωταθλήματος, σπάζοντας το σερί οκτώ συνεχόμενων κατακτήσεων του Ολυμπιακού.