Κροατία – Ελλάδα 85-89: Γιάννης και Ντόρσεϊ πήραν απ’ το χέρι την Εθνική

©Eurokinnisi

Με νίκη ξεκίνησε το Eurobasket η Εθνική ομάδα μπάσκετ, αφού κατάφερε να κερδίσει με 85-89 την Κροατία.

Η Κροατία μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 7-0. Η Ελλάδα «ξύπνησε» γρήγορα και εκτός από την ανατροπή δημιούργησε διαφορά 8 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 24-16 υπέρ της Εθνικής.

Με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να πραγματοποιεί το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα της Εθνικής, έχοντας στα μέσα της 2ης περιόδου 4/4 τρίποντα, η «επίσημη» αγαπημένη κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά στο +16 (30-46), έχοντας φτάσει ακόμη και σε διπλάσια διαφορά με προβάδισμα 21 πόντων.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους τυπικά γηπεδούχους να ανεβάζουν το ρυθμό τους. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο παρότι ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι, έκανε ένα αρκετά καλό δεκάλεπτο φτάνοντας τους 20 πόντους. Η Κροατία «πάτησε γκάζι» στη μέση του δεκαλέπτου και δυόμιση λεπτά πριν το τέλος μείωσε σε 60-62.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη να βρίσκεται μπροστά με 62-70. Η Ελλάδα έλεγξε το ρυθμό του αγώνα και στο τελευταίο δεκάλεπτο, παρά το γεγονός πως οι Κροάτες μείωσαν στο καλάθι, κάνοντας έτσι ιδανικό ξεκίνημα στο Eurobasket.

Να σημειωθεί πως ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έκανε ατομικό ρεκόρ με τη φανέλα της Εθνικής σημειώνοντας 27 πόντους. Παράλληλα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε και αυτός 27 πόντους έχοντας και 11 ριμπάουντ.

Η Ελλάδα πλέον έχει το μυαλό της στην αυριανή αναμέτρηση με την Ιταλία που θα διεξαχθεί στις 22:00 και θα μεταδοθεί απευθείας από την ΕΡΤ1.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-46, 62-70, 85-89

ΚΡΟΑΤΙΑ (Μουλαομέροβιτς): Μπογκντάνοβιτς 19, Χεζόνια 10, Μάτκοβιτς 2, Μάβρα 2, Ράμλιακ, Σάριτς, Σίμον 18, Σμιθ 23, Ζούμπατς 11.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 11, Γιάννης Αντετοκούνμπο 27, Θανάσης Αντετοκούνμπο 5, Καλάθης 4, Ντόρσεϊ 27, Λαρεντζάκης, Λούντζης, Παπανικολάου 6, Παπαπέτρου 3, Σλούκας 6.

Τα ομαδικά στατιστικά της Κροατίας: 22/36 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 11/13 βολές, 39 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 20/44 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 19/25 βολές, 51 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 9 λάθη