Γεωργία – Ελλάδα 67 – 80: Ο Σλούκας φώναξε «παρών»

©ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

Η κέρδισε με 80 – 67 τη Γεωργία στο πλαίσιο του τουρνουά «Ακρόπολις».

Η «επίσημη αγαπημένη» αντιμετώπισε στο ΟΑΚΑ τη Γεωργία, στη δεύτερη ημέρα του τουρνουά «Ακρόπολις» και με τη νίκη της έκανε το 2/2.

Η Γεωργία μπήκε δυνατά στο ματς με την πρώτη περίοδο να βρίσκει την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 21-16. Ενδεικτικό είναι πως η Ελλάδα έκλεισε την περίοδο με 1/10 τρίποντα και με μία ασίστ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε στο ίδιο tempo, με τον Κώστα Σλούκα να έχει ένα καλό διάστημα, στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 37-34 υπέρ της Γεωργίας, με την Εθνική να μην μπορεί στο πρώτο εικοσάλεπτο να δημιουργήσει και να δυσκολεύεται απέναντι σε μια πολύ αξιόμαχη ομάδα, έχοντας 2/17 τρίποντα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη να μπαίνει με το «πόδι στο γκάζι» και άμεσα πέρασε μπροστά με 37-40, σκοράροντας 2/3 τρίποντα σε λιγότερο από δύο λεπτά. Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε ιδανικά για την Ελλάδα, αφού κατάφερε να πάει στο τελευταίο δεκάλεπτο με υπέρ της σκορ 47-56.

Η Εθνική παίζοντας στην ουσία ένα ημίχρονο, κατάφερε να πάρει τη νίκη, κρατώντας στην τελευταία περίοδο τη διαφορά που είχε χτίσει. Ο Κώστας Σλούκας σημείωσε 21 πόντους κάνοντας μια καλή εμφάνιση «κερδίζοντας» το θερμό χειροκρότημα του κόσμου λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Υπενθυμίζεται πως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε στον αποψινό παιχνίδι, ώστε να είναι πιο ξεκούραστος στο αυριανό, δυνατό, παιχνίδι κόντρα στην Τουρκία. Αύριο(19/8), το τουρνουά «Ακρόπολις» ρίχνει αυλαία με τα παιχνίδια Γεωργία-Πολωνία (18:00/ΕΡΤ3) και Ελλάδα-Τουρκία (21:00/ΕΡΤ1).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 37-34, 47-56, 67-80.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος): Αντρονικασβίλι 9, Μαμουκελασβίλι 21, Μπουριανάτζε 2, Τσιντσάντζε, Σερμαντίνι 13, Σανάτζε 3, Πεβάτζε, Μποκολισβίλι, Σενγκέλια 13, ΜακΦάντεν 6, Μπεκάουρι.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Ντόρσεϊ 10, Λαρεντζάκης 6, Αγραβάνης 1, Καλάθης 5, Σλούκας 21, Καλαϊτζάκης, Παπανικολάου 3, Παπαπέτρου 6, Γόντικας 3, Αντετοκούνμπο Κώστας 10, Κασελάκης 4, Αντετοκούνμπο Θανάσης 3.

Τα ομαδικά στατιστικά της Γεωργίας: 22/45 δίποντα, 2/21 τρίποντα, 17/24 βολές, 41 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά τη Ελλάδας: 22/32 δίποντα, 8/34 τρίποντα, 12/18 βολές, 36 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 5 μπλοκ.